czwartek, 27 czerwca 2013

,,Tylko nie mów mamie” Toni Maguire

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2012
Format : Książka
Ilość stron: 352
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf,


,,Tylko nie mów mamie” Toni Maguire

Toni Maguire to autorka, która w swoim życiu przeszła wiele z powodu psychopatycznego ojca. Pozycja jest jej autobiograficzną opowieścią.

Toni do czasu, gdy mieszkała tylko z matką była szczęśliwa. Razem spędzały czas, ojciec był w wojsku, więc wracał do domu bardzo rzadko. Zachowywał się wtedy jednak poprawnie, przywoził prezenty. Cała rodzina była szczęśliwa i zadowolona z jego krótkich wizyt. Wszystko zmieniło się, gdy postanowił wrócić do domu na stałe. Ukazał swoje prawdziwe oblicze – ojca tyrana, który gwałcił Tonię i przykładnego tatusia dla otoczenia. Dziewczynka z czasem też nauczyła się przybierać różne maski. Czuła, że tylko dzięki temu może jeszcze wrócić do normalności…

Książkę przeczytałam pod wpływem siostry, która poleciła mi tą autobiografię. Muszę przyznać, że zabrałam się za jej czytanie z ciekawością, jednak jestem przerażona tym, że historia wydarzyła się naprawdę.

Całość spisana jest w sposób prosty. Z kart książki, aż wylewają się emocje Toni tłumione w sobie przez lata. Można wyczuć jej bezradność, bezgraniczne oddanie ojcu. Matka, którą mimo wszystko kochała, także ją zawiodła. Rodzina odwróciła się od niej, społeczeństwo jej nie wierzyło. Do kogo miała zwrócić się o pomoc, skoro ci, którzy powinni jej pomóc zachowali się zupełnie inaczej? Jak miała sobie poradzić ze swoją tragedią?!

Ludzie nie wierzą w to, że kogoś mogło spotkać jakieś nieszczęście i najczęściej obwiniają o to osobę poszkodowaną, a nie winowajcę. Im dłużej będzie zatajany fakt tym trudniej będzie zaś go wyznać, nikt nie będzie chciał dać wiary zeznaniom ofiary.

Pozycja jest bardzo ważna i ukazuje problem molestowania i gwałtu przez najbliższe osoby. Ojciec powinien być dla dziecka oparciem, a nie oprawcą. Nie jest to jednak taka jednostkowa sytuacja. W czasach, gdy to się zdarzyło takie wydarzenia nie miały miejsca zbyt często. Sami jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jak obecnie wygląda taka sytuacja. Najczęściej nawet nie dochodzi do rozprawy, gdyż nie wypada donosić na rodzinę…

Książki autobiograficzne czytam niesłychanie rzadko, gdyż nie mogę znieść krzywdy, która jest w nich opisywana. Szczególnie nie cierpię książek o tematyce seksualnej, tym razem jednak postanowiłam zrobić wyjątek. Nie mogę pojąć, jak ojciec może uprawiać i zmuszać do seksu własną córkę, dla której ma być wsparciem!

Na polskim rynku ukazała się także druga część pt. ,,Kiedy tata wraca do domu”, która będzie opisywała dalsze losy Toni. Nie wiem, czy będę chciała się z nią zapoznać.

Warto wspomnieć także, że powieść toczyła się dwuwątkowo. Przeżycia z życia Toni przeplatały się z pobytem jej matki w szpitalu. Zachowanie ojca dziewczynki wówczas było niedorzeczne!

,,Tylko nie mów mamie” opowiada o gwałcie, przemocy w rodzinie, Toni, której nikt nie chciał pomóc tylko dlatego, że w porę nie ujawniła informacji o swojej krzywdzie.

Moja ocena: 4/6

22 komentarze:

 1. Raczej się nie skuszę, tematyka nie dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja natomiast przy najbliższej sposobności nie omieszkam sięgnąć po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To czekam zaś na wrażenia, jak uda Ci się dorwać ;)

   Usuń
 3. Strasznie trudna i bolesna tematyka, niemniej jednak mam ostatnio ochotę na takie ciężkie,psychodeliczne klimaty, dlatego będę miała na uwadze tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, wiadomo, że książek o takiej tematyce nie czyta się non stop.

   Usuń
 4. Niełatwy temat, ale książka warta przeczytania

  OdpowiedzUsuń
 5. To straszne, co się w niektórych domach dzieje... Chętnie sięgnę po tę książkę, mimo temat niełatwy.

  in-corner-with-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. W ogóle, nawet w najmniejszym stopniu, nie rozumiem obwiniania ofiary za to, co jej się przydarzyło. Nie potrafię tego pojąć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciężko uwierzyć, że takie historie zdarzają się naprawdę... A książkę z chęcią przeczytam, jeśli gdzieś na nią trafię ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. słyszałam już o tej książce, makabryczna, raczej nie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 9. Mnie nie przerażają takie straszne.. Na pewno po nią sięgnę w chwili wolnego czasu.. I jak zmniejszy się mój stosik :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Takie historie powinny być jedynie fikcją literacką... Niestety ludzie są niezwykle okrutni i potrafią dokonać rzeczy, o których nawet nie powinni myśleć. Jestem bardzo wrażliwa na krzywdę ludzi, zwłaszcza dzieci, ale mimo to często sięgam po lektury tego typu. Jest to też pokierowane moim kierunkiem studiów, ponadto mam ciągłą styczność z tego typu historiami. Po historię pani Maguire sięgnę z pewnością.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, przerażające jest to, że takie historie dzieją się naprawdę.

   Usuń
 11. A ja takie właśnie książki lubię, choć zazwyczaj płaczę przy nich, wściekam się i ogólnie mocno mnie ponoszą

  OdpowiedzUsuń