czwartek, 6 czerwca 2013

Dyskusje czwartkowe - Czy treść książki da się zapomnieć?Tak się ostatnio zastanawiałam, czy jest sens dwa razy czytać tą samą książkę w ramach przypomnienia sobie jej treści. Korzystając ze sposobności postanowiłam ponownie zagłębić się w ,,Zakręty losu" Agnieszki Lingas-Łoniewskiej. Książkę przeczytałam z ogromną przyjemnością, jednak większość treści i tak pamiętałam jeszcze z ostatniego czytania.

Moim zdaniem czytanie książek dwukrotnie lub jeszcze więcej razy jest po prostu bez sensu. Wiadomo, jakaś pozycja może nam się wyjątkowo spodobać i chcemy spędzić z nią, jak najwięcej czasu. Jednak czytanie kilkanaście razy jednej powieści jest zupełnie niepojęte. Na świecie jest tak dużo książek, że szkoda tracić czas na te już poznane:)

Poza tym, jeżeli książka rzeczywiście jest taka dobra to po co czytać ją tyle razy, skoro jej fabuła pozostaje w naszej pamięci?

42 komentarze:

 1. Według mnie czytać można wiele razy ale co 2 lata :) Często treść nam ucieka, bo książka była nieciekawa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, z nieciekawymi książkami jest inna sprawa:)

   Usuń
 2. Nie lubię czytać drugi raz tej samej książki. Masz rację, szkoda na to czasu.. Jest tak wiele innych do przeczytania.
  Myślę jednak, że warto wracać do fragmentów, cytatów, które coś dla nas znaczą. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, fragmenty też się zgodzę, ale nie całość:)

   Usuń
 3. Czytam ponownie, wracam do ulubionych książek, ponieważ za każdym razem na nowo odkrywam przesłanie autora, albo zupełnie zmieniam swoje zdanie o bohaterach, motywach, które nimi sterowały itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, można spojrzeć na niektóre sprawy inaczej, ale moim zdaniem szkoda czasu:)

   Usuń
 4. A ja tam często zapominam może nie tyle treść, co zakończenie lub fragmenty książki lub filmu. Do ulubionych książek lubię wracać po latach i odkrywać je na nowo:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja lubię wracać do filmów, do książek niekoniecznie:)

   Usuń
 5. Wybacz, mam odmienne zdanie. Oszem rzadko sięgam po daną książkę drugi raz - częściej po prostu sięgam okiem do danych fragmentów. Książki do których ciągle wracam i będę wracać to np. Zmierzch i Harry Potter. Lubię poczuć znowu ten sam klimat i znaleźć się w tym samym świecie. Tak samo z filmami - do wielu z nich uwielbiam wracać. Jest wiele ciekawych książek, to prawda. Jednak nie mogę się oprzeć pragnieniu znalezienia się w świecie magii i Hogwartu czy na nowo przeżywania miłości Belli i Edwarda. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam Ci czego wybaczać:) Właśnie fajne jest to, że każdy może wyrazić swoją opinię:)
   Ja Zmierzch przeczytałam raz całą serię, tylko ten dopisek Drugie życie Bree Tanner powtórzyłam:)

   Usuń
 6. Ja się nie zgadzam, swoje ulubione książki czytam po kilka razy - uwielbiam przeżywać jeszcze raz perypetie bohaterów. A co do zapominania treści to zdarza mi się - szczególnie jeśli chodzi o książki Cobena i romanse.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też mam ulubione, ale nie wracam do nich:)

   Usuń
 7. Ostatnio przeczytałam jedną świetną jak dla mnie książkę i właśnie zastanawiam się nad tym czy nie zacząć jej czytać od początku... mimo że na półkach stoja w kolejce następne równie ciekawe ; )

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie zgadzam się z Tobą do końca. Mam jedną ulubioną serię, którą czytałam dwa razy, ponieważ wspomnienia to nie to samo co czytanie teraz. To tak jakbyś była fanką jakiegoś ulubionego zespołu, była raz na koncercie i powiedziała, że na żaden więcej nie pójdę, bo mam wspomnienia, a jest wiele innych fajnych zespołów, na których warto iść na koncert. Nie. Wspomnienia to nie to samo co bycie to i teraz. Bynajmniej ja tak sądzę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, ale książka, a koncert, czy dla przykładu film to moim zdaniem zupełnie coś innego:)

   Usuń
  2. Dla mnie aż takiej różnicy nie ma. Lubię czasami czytać dwa razy te same książki, chociaż nie jest to częste, bo wole przeczytać coś "nowego" i zazwyczaj mija rok czasu lub nawet więcej. :)

   Usuń
  3. Jednak koncert za każdym razem odbędzie się inaczej, a książka wciąż tak samo, ale jak kto woli ;)

   Usuń
 9. Jak czytam dużo książek, to często zapominam treść. Poza tym lubię sobie po kilku latach coś przypomnieć. Np. "Chłopaka z sąsiedztwa" czytałam w wieku 13 lat i w wieku 18 lat - i zupełnie inaczej je rozumiałam

  OdpowiedzUsuń
 10. Ulubione filmy oglądam wiele razy, ale książki czytam raz :) No poza dziecięcymi :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że po części masz rację, nie da się zapomnieć, o czym była dana książka. Czasami jednak czytanie jej drugi raz może być przydatne. Możemy zauważyć szczegóły, na które wcześniej nie zwróciliśmy uwagi. Może się też zdarzyć, że z wiekiem całkiem inaczej zrozumiemy i zinterpretujemy jej treść. Inna sprawa, niektórych książek po prostu nie mogłabym przeczytać jeszcze raz, bo wywołały we mnie zbyt silne emocje ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, jak już pisałam wiek też ma znaczenie i wpływa na zrozumienie książki ;)

   Usuń
 12. Raczej nigdy nie wracam do książek i nie czytam po raz kolejny. Wyjątkiem były Dziady, które przeczytałam 3 razy. Pierwszy raz - nic nie zrozumiałam. Drugi raz - żeby zrozumieć, olśniło mnie. Trzeci raz, żeby przypomnieć sobie przed maturą - znowu zgłupiałam.

  A jeszcze Pana Tadeusza czytałam dwa razy, ale to też ze względu na "przerabianie lektury", z tym że książka faktycznie mi się podobała i miałam z tego czytania sporą przyjemność :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, to teraz mi się przypomniało, że ja ,,kamienie na szaniec" czytałam w ten sposób 3 razy, bo co chwilę potrzebowałam mieć świeże informacje:)

   Usuń
 13. Lubię czytać kilkukrotnie te same książki, ale tylko wybrane tytuły, które w jakiś sposób odcisnęły się w moim życiu :)
  pozdrawiam
  Miłośniczka Książek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No każdy woli inaczej i to jest fajne:)

   Usuń
 14. Nie zgodzę się z Tobą ;) Są książki do których wracam "często i gęsto" i każdorazowa lektura sprawia mi nie mało przyjemności. A czasem wolę przeczytać sprawdzoną ulubioną niż nową która może mi nie przypaść do gustu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie lubię czytać, bo to się opatrzy ;)

   Usuń
 15. Da się zapomnieć, masz mistrzynię tutaj :D mam coś nie halo z mózgiem, nie pamiętam twarzy, nie rozpoznaję znajomych, w kółko się na mnie ktoś obraża, prędzej zapamiętam głos lub nazwisko. Podobnie z książkami, przeczytałam wszystkie książki Remarqua i kiedyś o nich opowiadałam. Kilka opisałam dokładnie, potem doszłam do książki "Czarny Obelisk", okazało się, że z całej książki zapamiętałam głównego bohatera zakochanego w chorej psychicznie dziewczynie. Przeczytałam ją drugi raz i dowiedziałam się, że ona tam był organistą, "poznałam" żonę masarza i inne ciekawe postaci, których nie pamiętałam!!!! A minęło parę lat. "Łuk Triumfalny" czytałam trzykrotnie i zamierzam jeszcze, kocham tę książkę i wiem, że jest ich tyle wartych przeczytania, ale ta jest najukochańsza. "Trędowatą" też czytałam trzykrotnie. A jeśli zapytasz mnie o "Krzyżaków" to pamiętam mój ci on i białą szmatkę i tę laskę drugą. Z "Pustyni i w puszczy" pamiętam słonia i to, że Nel była wkurzająca. Nie wiem czy to kwestia lat, bo czytałam je prze 18 laty, czy tego, że były nudne. Za to "Anię z Zielonego Wzgórza" pamiętam, mogę ją opisać i część jej przygód, a to było 20 lat temu :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja właśnie bardziej pamiętam Stania i Nel, niż np. Anię z Zielonego Wzgórza :)

   Usuń
 16. Nie zgadzam się z Tobą. ;) Mam parę książek, do których na pewno kiedyś wrócę, a kilkakrotnie czytałam mojego ukochanego "Zbieracza Burz" Kossakowskiej. Zawsze wtedy, gdy miałam zły humor, sięgałam po tę książkę, bo podnosiła mnie na duchu i pozwalała wziąć się w garść. Myślę, że nie chodzi tylko o przypomnienie sobie treści (to takie.. bezuczuciowe! :O) ale właśnie o emocje towarzyszące czytelnikowi podczas lektury. To magiczne, czytać książkę, której ponownie chce się poświęcić swój czas mimo, że pamięta się treść. Nie widzę w tym nic dziwnego. ;) Np. po przeczytaniu 6-tomowej sagi Oko Jelenia moją pierwszą myślą było "o rany, czytam jeszcze raz, od razu!" :D

  Także z tą notką wyjątkowo nie zgadzam się ani trochę. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No fajnie, że masz swoje zdanie. Nie oczekuję, że każdy będzie mi przyklaskiwał:) Liczy się szczerość!

   Usuń
 17. e ja tam lubię czasem wrócić do np. "Mistrza i Małgorzaty". Nigdy nie jesteś w stanie zapamiętać wszystkich szczegółów. Czasami czytając książkę n-ty raz odkrywasz ją na nowo ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a ją męczę i doczytać nie mogę i nie wiem dlaczego każdy się nią zachwyca :D

   Usuń
  2. Ja na przykład czytałam dwukrotnie i bardzo mi się podobała ;)

   Usuń
 18. Ja mam podobnie jak Aleksandra :) "Emilkę ze Srebrnego Nowiu" przeczytałam chyba już ze 20 razy i pewnie jeszcze nie raz to zrobię. Wracam często do przeczytanych pozycji, bo po prostu lubię i nieważne, że już znam treść...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i fajnie, każdy może robić inaczej:)

   Usuń
 19. Ja mam niektóre serie, które uwielbiam i czytam po kilka razy, sprawia mi to tyle samo przyjemności, co za pierwszym razem, jednak to naprawdę musi być ukochana seria ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń