czwartek, 28 marca 2013

PRZEDPREMIEROWO ,,Lisia” Ewa Nowak

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2013
Format : Książka
Ilość stron: 176
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf 


,,Lisia” Ewa Nowak

Ewa Nowak to pisarka książek dla dzieci i młodzieży.

Ania Pajdka, nazywana Lisią, nie była zwyczajną dziewczynką, o czym miała się niedługo przekonać. W dniu urodzin mama zapomniała o prezencie dla niej, dlatego bohaterka poprosiła o coś, czym mogłaby się opiekować. Ku jej zdumieniu otrzymała kwiatka, który zaczął do niej przemawiać, słyszała go tylko ona… Nikt nie chciał jej w to uwierzyć. W dodatku mama pracowała, jako psycholog z gazecie i nie miała czasu dla dziewczyny, tylko rośliny chciały ją wysłuchać i podpowiedzieć rozwiązanie…

Lisia była bardzo samotna, cały czas oglądała tylko z tatą mecze w telewizji i rozmawiała z rybkami. Gdy pierwszy raz usłyszała mowę kwiatów nie mogła w to uwierzyć. Z czasem jednak zaczęła zauważać ich potrzeby, dzięki czemu rozkwitły.

Ilona, najlepsza koleżanka bohaterki, słyszała z kolei mowę butów, a Krystian – ptaków. Od czego było to zależne?

Mama Lisi i Justyny była bardzo zajęta, odpowiadała na pytania innych, lecz gdy jej córka chciała z nią porozmawiać nie miała dla niej czasu. Bardzo długo trwało zanim za sprawą tajemniczego zdarzenia dotarło do niej, jak bardzo Ania jej potrzebowała!

Z twórczością autorki spotkałam się już kilkakrotnie, czytałam 4 pozycje z serii miętowej, oprócz tego jeszcze 2 inne książki. Wiedziałam czego mogę spodziewać się po twórczości Ewy Nowak i dlatego też się nie zawiodłam!

Pisarka tym razem również poruszyła ważne tematy – problem braku czasu w rodzinie. Każdy jest zabiegany, nie ma chwili, aby przysiąść i porozmawiać. Jednak tak ważne jest, aby pobyć ze sobą. Każdy z nas czasem powinien to dostrzec i zrozumieć.

Nie zawsze też słyszymy potrzeby innych. Jesteśmy zapatrzeni tylko w siebie i swoje problemy, nie zwracamy uwagi na najbliższe nam osoby. Być może warto choć na chwilę przystanąć i pomyśleć o otaczających nas ludziach?

Książkę przeczytałam błyskawicznie, pomimo tego, że była dość gruba. Podzielona na rozdziały pozycja sprawiała, że strony przemykały mi w mgnieniu oka. Całości dopełniały czarne ilustracje.

,,Lisia” to pozycja przeznaczona dla dzieci od lat 8, dlatego też polecam ją osobą w tym wieku, z pewnością będziecie zadowoleni ze swojego wyboru!

Moja ocena : 6/6

Premiera : 10.04.2013 r.


Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję :

2 komentarze:

  1. W czasach szkolnych chętnie sięgałam po dzieła Ewy Nowak. Teraz jakoś zapomniałam o tej autorce, ale dzięki tobie ponownie spróbuje zmierzyć się z jej twórczością.

    OdpowiedzUsuń