wtorek, 26 marca 2013

,,Królowa Śniegu” Hans Christian Andersen

Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Data wydania: 2012
Format : Książka
Ilość stron: 32
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf, Wydawnictwo M

,,Królowa Śniegu” Hans Christian Andersen

Autora chyba nie muszę nikomu przedstawiać. Jestem pewna, że każdy z nas przeczytał, choć jedną jego pozycję !

Kay i Gerda byli najlepszymi przyjaciółmi, jednak pewnego dnia podczas zabawy bohaterowi wpadł do serca i oka kawałek szkła, który odmienił jego punkt widzenia. Były to odłamki zaczarowanego lustra, przez które widziało się wszystko na opak. Kay szybko znienawidził Gerdę, stał się dla niej niemiły, nieuprzejmy. Pewnego dnia zauważył piękne sanie, w których siedziała kobieta ubrana cała na biało. Przyczepił do nich swoje saneczki, a potem nie było już odwrotu. Królowa Śniegu dzięki swoim magicznym zdolnościom spowodowała, że chłopiec zapomniał o domu…

Gerda była mądrą dziewczynką, która za wszelką cenę nie chciała uwierzyć w śmierć swojego przyjaciela od zabaw. Szukała go mimo wielu przeciwności losu, wierzyła, że kiedyś uda jej się go odnaleźć!

Kay stał się mało uprzejmy dlatego, że widział świat na opak, jak w złym zwierciadle. Zapomniał też o rodzinie i bliskich. Czy miało się to kiedyś zmienić?

Kobieta, która uprawiała kwiaty też za wszelką cenę chciała zatrzymać Gerdę przy sobie. Taka dziewczynka, jak bohaterka, doskonale umilałaby jej czas. Czy jednak miała prawo tak postąpić? Czy zadaniem Gerdy nie było odszukanie Kaya?

Książka została wydana bardzo nowocześnie – w sztywnej oprawie, ilustracje przepięknie wykonane, choć moim zdaniem trochę za bardzo współczesne. Pisarz żył II wieki temu, więc moim zdaniem dobrze byłoby choć trochę zachować tamtejsze realia. Pamiętam moją książkę z dzieciństwa – też była bardzo ładna. W tym wydaniu ilustracje z pewnością przyciągają wzrok czytelnika.

Fabuły za bardzo nie pamiętałam, choć z każdą kolejną stroną zaczynałam sobie przypominać niektóre fakty. Bardzo się cieszę,  że jeszcze raz mogłam przeczytać tą pozycję od początku!

,,Królowa śniegu” to wspaniała historia, nie tylko dla najmłodszych.

Moja ocena : 5,5/6

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję :


10 komentarzy:

 1. Też mam takie fajne wydanie w twardej oprawie i z ilustracjami - jakieś starsze, z inną okładką, ale do dziś trzyma się dobrze :) Klasyka! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje to starsze wydanie już się troszkę popsuło, lecz to jest wspaniałe ;)

   Usuń
 2. Bardzo lubiłam tę bajkę w dzieciństwie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ach, wspomnienia z dzieciństwa :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydanie jest piękne, bardzo lubiłam Królową śniegu!:)
  Z chęcią bym przeczytała kolejny raz, aż muszę poszukać w domowej bilioteczce:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspomnienia wracają..:)
  Wspaniała, magiczna książeczka. :)

  OdpowiedzUsuń