czwartek, 7 marca 2013

Dyskusje czwartkowe - Ulubiony gatunek literacki.Gatunków książek, jak powszechnie wiadomo, jest wiele. Jednak nie każdy z nas jest taki sam, a co za tym idzie nie każdemu się wszystko podoba:)

Moim ulubionym gatunkiem jest fantastyka, choć dość rzadko po nią sięgam ze względu na to, że nie mam wiele pozycji. Mimo wszystko bardzo lubię czytać o magicznych miejscach i wymyślonych bohaterach, o czym mogliście się już po części przekonać.

Przepadam także za dobrymi kryminałami, czasem thrillerami, choć takie zdarzają się rzadko. Jestem więc bardzo rada, gdy w moim zbiorku uda mi się wypatrzyć jakąś perełkę, dzięki której być może rozwiążę opisywaną zagadkę.

Bajki cenię sobie za to, że nie ma w nich fałszu, zakłamania. Są tak naprawdę uniwersalne i dla każdego. Dlatego też coraz częściej po nie sięgam.

Książki przygodowe, detektywistyczne także bardzo lubię czytać. Właściwie każdy gatunek ma w sobie coś, co przyciąga czytelnika.

A jakie są Wasze ulubione gatunki?:)


30 komentarzy:

 1. Fantastyka mnie osobiście nie pociąga (choć czytuję), ale za to najbardziej lubię wszystko, co można podpiąć pod pojęcie książki obyczajowej :)

  zapraszam na kulturka-maialis.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obyczajowe też czytam od czasu, ale nie bardzo przepadam ;)

   Usuń
 2. U mnie z ulubionymi gatunkami jest bardzo różnie, ponieważ co jakiś czas się zmieniają. Kiedyś namiętnie czytałam horrory i thrillery, potem obyczajówki a teraz przyszedł czas na erotyki :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jakoś do erotycznych nie jestem jeszcze przekonana.

   Usuń
  2. Jeśli są napisane ze smakiem i wyczuciem - dlaczego nie? :)

   Usuń
 3. Ja czytam wszystko, co jest warte przeczytania:) Ale najbardziej lubię chyba kryminały i powieści sensacyjne. Kiedyś zaczytywałam się w horrorach, ale z czasem mi przeszło:) A ostatnio czytuję głównie bajki dla dzieci:)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Hm, ja uwielbiam wszystko z wątkami paranormalnymi, wyłączając romanse paranormalne, bo te akurat nudzą, przynajmniej te przeciętne. Bardzo lubię fantasy, urban fantasy a i dobre krymianły są pożądane;) Ogólnie, to jeżeli książka jest dobra, to gatunek nie ma większego znaczenia... Jeżeli wciąga, to to się liczy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, mnie pozycja musi zachwycić od początku, bo inaczej czytam ją z musu:/

   Usuń
 5. Bardzo lubię kryminały i thrillery, czyli historie z dreszczykiem, z chęcią jeszcze czytam powieści obyczajowe, czasami skuszę się na romans :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, zapomniałam o romansach, zbyt często ich jednak nie czytuję:)

   Usuń
 6. aktualnie czytam sporo "klasyki", po za tym obyczajówki czy książki "dla dzieci i młodzieży":D do fantastyki powoli się przyzwyczaj. Lubię też kryminały czy detektywistyczne, ale te naprawdę dobre

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Detektywistycznych akurat mało trafiłam:)

   Usuń
 7. Ja preferuję fantasy, science fiction nie trawię, horrory średnio. Przeczytałam w życiu parę kryminałów i thrillerów i w ogóle mnie one nie interesują, dlatego najczęściej czytuję fantasy. Uważam, że ciężko się znudzić tym gatunkiem. :)
  Skąd bierzesz książki? W bibliotekach na pewno mają pełno kryminałów, z fantasy gorzej - przynajmniej u mnie. :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie właśnie w bibliotece mają dobre kryminały, jednak czytam te też z własnej półki - z nimi jest już gorzej;p

   Usuń
  2. Nie warto tracić czas na słabe książki, na Twoim miejscu odwiedziłabym bibliotekę. :)

   Usuń
  3. Przejdę się, tylko nie wiem kiedy to czytać ;)

   Usuń
 8. Jakoś najbardziej lubię krymiały, ale nie znaczy to że nie czytam innych książek. Jestem otwarta :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Różnie to bywa, teraz chętniej sięgam po gatunki które wcześniej nie za bardzo mi leżały, jak science fiction, fantastyka czy inne, na pewno nie leży mi i raczej nie sięgnę po horrory.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja od czasu do czasu lubię thriller przeczytać i z czasem zaczynam przekonywać się do tego gatunku:)

   Usuń
 10. Ja za fantastyką nie przepadam. Śmieję się za to, że jestem typową 'babą', bo lubię romansidła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja romansów za często właśnie nie czytam.

   Usuń
 11. Zdecydowanie thrillery oraz literatura faktu. Oczywiście inne gatunki też czytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za literaturą faktu nie przepadam, ale każdy lubi, co innego ;)

   Usuń
 12. Ulubionego gatunku nie mam :) Wszystkiego po trochu chyba najlepiej. Najmniej to chyba fantastyka do mnie trafia - choć ostanio zauważam, że zaczyna mnie trochę pociągać.

  OdpowiedzUsuń
 13. Lubię czytać kryminały i thrillery, ale czasem muszę od nich odpocząć przy jakiejś lekkiej literaturze. Szczególne miejsce zajmuje u mnie literatura faktu. Nie czytam jej zbyt często, bo do takiej lektury potrzebuję czasu i skupienia, nie lubię takich książek czytać na raty. Co innego biografie - szczególnie te ostatnie, czyli Villas, czy Wałęsowej. Je mogę czytać bez specjalnego zaangażowania. Co do kupowania książek, to moje postanowienie to kupować jedynie literaturę faktu, reportaże, biografie. Kryminały znoszę z biblioteki, albo pożyczam od koleżanek. To dość praktyczne podejście, bo wiem, że do reportaży jeszcze wrócę, a do kryminałów, gdy już wiem, kto zabił - nie bardzo.
  kolodynska.pl

  OdpowiedzUsuń