sobota, 2 lutego 2013

,,Z chirurgiczną precyzją" Błażej Przygodzki - PRZEDPREMIEROWO


Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2013
Format : Książka
Ilość stron: 348
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf, Wydawnictwo Literackie


,,Z chirurgiczną precyzją” Błażej Przygodzki

Błażej Przygodzki to autor pierwszego w Polsce thrilleru medycznego, który nie jest jego debiutem.

W mieście zaczynają dziać się coraz dziwniejsze rzeczy. Najpierw napadnięto na właściciela firmy, kiedy znajdował się na parkingu, następnie znaleziono na basenie ciało zmarłego mężczyzny. Podejrzewano u niego udar, jednak szybko wykluczono tą hipotezę, gdyż niedawno miał badania kontrolne i nic nie wskazywało na objawy tej choroby. Policja zaczęła łączyć te dwie sprawy, trop prowadził do szpitala, w którym pracował doktor Kłosowski…

Akcja powieści toczy się we Wrocławiu w różnych rejonach miasta.

Doktor Kłosowski zajmował się chorymi. Policja podejrzewała go o handel narządami, gdyż wszystkie ofiary zabójstw były jego pacjentami. Czy jednak trop był trafny?

Aspirant Boczar prowadził także nielegalną działalność poza służbą w policji. W gronie jego znajomych znajdowali się przestępcy, którzy w zamian za uniknięcie kary więzienia dostarczali mu informacji. Wszystko musiało się jednak kiedyś skończyć.

Patomorfolog, czyli mężczyzna wykonujący sekcję zwłok był nadzwyczaj inteligentny, udało mu się zauważyć niepokojące fakty, które miały doprowadzić do jego śmierci.

Anka miała męża chorego na serce. W towarzystwie utrzymywała jednak, że to jej ojciec. Spotykała się także z kochankiem, przed którym nie chciała się zdradzić, że jest zamężna.

Komisarz Przygoda dzięki swojej inteligencji i sprytowi zawsze znajdował prawdziwego zabójcę, rozwiązywał zagadki nawet wtedy, gdy pozostali już odpuszczali sobie niektóre sprawy. Tyko dzięki jego pomysłom udało się doprowadzić wszystkie sprawy do końca.

Teresa to jedna z osób, która czekała na przeszczep nerki. Terminy były jednak zbyt odległe, kobieta nie przeżyła do tego czasu.

Autor chciał zwrócić w książce uwagę na wiele problemów współczesnych ludzi. Nie od dziś wiadomo, że policjanci mają swoich informatorów na wolności, którzy w zamian za to dostarczają im informacji o nielegalnych zajściach.

Na przeszczepy trzeba także długo czekać. Terminy są odległe, nie wszyscy są w stanie dożyć do tamtego czasu. Realia są straszne, tylko pieniądze mogą przyśpieszyć ten proces.

Założeniem było, że dzieło Błażeja Przygodzkiego miało stać się pierwszym w Polsce thrillerem medycznym. Czy tak się jednak stało? Wątpię. Nie zauważyłam w tej książce żadnych nowatorskich wątków, nowych pomysłów. Akcja się toczyła, jednak do thrilleru jeszcze trochę brakowało. Moim zdaniem tą książkę można uznać za dobry kryminał.

Język jest prosty i zrozumiały, choć powieść nie zawsze jest ciekawa i interesująca, chwilami mnie po prostu nużyła i miałam ochotę ją odłożyć.

Pierwszy raz spotkałam się z twórczością tego autora i nie jestem przekonana, czy sięgnę po inne jego pozycje. Może kiedyś i do nich się przekonam.

,,Z chirurgiczną precyzją” to dobry kryminał, który polecam miłośnikom tego gatunku. Nie spodziewajcie się jednak, że doświadczycie nowych wrażeń.

Moja ocena : 4/6

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję

22 komentarze:

 1. dzięki twojej recenzji książka wydaje się ciekawa, no i akcja toczy się we Wrocławiu, blisko mnie. Ciekawe jakby się to czytało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może niedługo się z nią zapoznasz:)

   Usuń
  2. To i ja sie podziele :)
   Powieść nie jest przegadana, autor nie popisuje się elokwencją, opisów jest tyle, ile trzeba, by poznać bohaterów. Zagadka kryminalna jest skonstruowana przyzwoicie i, mimo że wiele kryminałów w życiu przeczytałem, zorientowałem się dość późno, kto jest sprawcą. Duży plus za znajomość medycznych realiów i solidne podejście do tego tematu – autor konsultował te wątki ze specjalistką i ta dbałość dobrze robi powieści. Jeśli ktoś chce ją czytać w podróży, radzę wybrać dłuższą trasę, bo naprawdę trudno się oderwać.

   Usuń
  3. Fajne jest to, że każdy ma inne zdanie ;)

   Usuń
 2. Ależ narobiła mi czytelniczego apetytu na tę książkę. Już nie mogę się doczekać premiery. Uwielbiam thrillery, wprawdzie z medycznym wątkiem nieco mnie, ale mimo wszystko chce przeczytać ,,Z chirurgiczną precyzją”.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Premiera już niedługo, więc jest na co czekać:)

   Usuń
  2. Będę czekać na pewno:-)

   Usuń
 3. Interesująco się zapowiada, a że uwielbiam kryminały to książkę wpisuję na listę "do przeczytania" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Po recenzji stwierdzam, że jednak nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Brak czasu, brak funduszy, więc tym razem książkę odpuszczam.

  OdpowiedzUsuń
 6. kryminały to nie moje klimaty i nie wiem czy kiedyś go przeczytam, ale nie zaprzeczę, że treść brzmi ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kryminał więc z chęcią sięgnę po tą książkę :) Pozdrawiam, ja-ksiazkoholiczka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Robi mi się słabo, gdy słyszę lub czytam o czymkolwiek związanym z krwią, więc raczej nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety z takiej tematyki lubię tylko filmy, ale i tak wydaje się ciekawa:)

  OdpowiedzUsuń