niedziela, 10 lutego 2013

,,Przyjaciele Twojego dziecka. Jak pomóc w nawiązywaniu nowych znajomości” Hilary Pereira

Wydawnictwo: Helion
Data wydania: 2009
Format : Książka
Ilość stron: 176
Półka: posiadam
Do kupienia: GandalfSensus


,,Przyjaciele Twojego dziecka. Jak pomóc w nawiązywaniu nowych znajomości” Hilary Pereira

Hilary Pereira współpracuje jako ekspertka w dziedzinie spraw rodzinnych z magazynami poświęconymi wychowywaniu dzieci oraz prasą ogólnokrajową w USA.

Wiara w siebie jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka. Dlatego warto już od najmłodszych lat zadbać o to, aby nasze dzieci ją posiadały. Warto motywować nasze pociechy, chwalić je bez powodu, mówić często, że je kochamy. Gdy dziecko zrobi coś źle nie warto przekreślać całej jego osoby.

Maluchy w wieku do lat 3. nie przywiązują wielkiej wagi do przyjaźni, raczej wolą być sami. Z czasem jednak to się zmienia, choć nie zawsze. Niektóre dzieci przez dłuższy czas wolą przebywać tylko we własnym towarzystwie.

Przyjaźnie zawarte w szkole podstawowej trwają zazwyczaj, aż do szkoły średniej. Tam ulegają rozerwaniu, choć niektóre z nich wychodzą zwycięsko. Przyjaźń zawarta w młodości może trwać przez całe życie.
Dzieci, które posiadają rodzeństwo mają mniej przyjaciół. Raczej dzieci nie mające krewnych poszukują towarzystwa kolegów.

Potomkowie wymyślają sobie także wyimaginowanych przyjaciół, którym mogą się zwierzyć, którzy nie będą ich osądzali. Rodzice często wiedzą o wymysłach dziecka, jednak nie należy ich wyśmiewać. Poprzez wymyślonych przyjaciół dziecka możemy poznać jego problem i pomóc w jego rozwiązaniu.

Należy przygotowywać najmłodszych do samodzielności, warto zwracać uwagę na ich opinie. Powinno się też angażować młodzież w sprawy domowe, pozostawiać możliwość spędzenia wolnego czasu.

Niektóre dzieci podają także  w szkole ofiarami prześladowania przez kolegów. Rzadko przyznają się do tego, gdyż obawiają się jeszcze większych nieprzyjemności. Gdy widzimy jakieś zadrapania, niepokój, lęk u dziecka warto zwrócić na to uwagę. Można także porozmawiać z nauczycielem, jednak tylko wtedy, gdy maluch wyrazi na to zgodę. Gdy pedagog nie będzie reagował warto udać się do dyrektora, czy Rady Rodziców. Nie można pozostawić tego problem bez odzewu!

Osobą zastraszającą innych może stać się dziecko każdego z nas, dlatego warto zwrócić na to uwagę. Nic nie dzieje się bez przyczyny…

Z tą tematyką spotkałam się po raz pierwszy, dlatego tym chętniej sięgnęłam po tą pozycję. Napisana jest w sposób zrozumiały dla czytelnika, podzielona na rozdziały. Zawiera wiele rad, wskazówek, ciekawostek. Znajdują się także opinię dzieci i rodziców na dany temat.

Kim tak naprawdę jest przyjaciel? Najbardziej wzruszył mnie cytat 9-letniej Leny z Mińska ,,Kiedy ich potrzebujesz, są zawsze obok.” I 10-letniego Szymona ,,Prawdziwy przyjaciel to ktoś, z kim czujesz się swobodnie.” Niesamowite, że małe dzieci posiadają tak wielką mądrość…

Prawdziwy przyjaciel jest potrzebny w życiu każdego człowieka, jednak nic na siłę. Dwie osoby muszą się naprawdę dobrze dobrać, aby być ze sobą na dobre i na złe.

Pierwszy raz zapoznałam się z twórczością tej autorki, jednak bardzo spodobał mi się jej styl pisarski i z  przyjemnością sięgnę po inne jej pozycje.

,, Przyjaciele Twojego dziecka. Jak pomóc w nawiązywaniu nowych znajomości” to wspaniała książka tak naprawdę dla każdego z nas, bowiem przyjaźń to coś trwałego i potrzebnego każdemu z nas.

Moja ocena : 5,5/6

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu
2 komentarze: