czwartek, 14 lutego 2013

,,Piąte: Nie zabijaj” Alicja Róg

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2012
Format : Książka
Ilość stron: 358
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf, Zaczytani.pl ,,Piąte: Nie zabijaj” Alicja Róg

Alicja Róg to autorka thrilleru o losach 19-letniej Klary, która widziała świat inaczej, niż inni.

Klara wraz z matką mieszkała w 3-pokojowym mieszkaniu, które było za duże dla dwóch osób. Dziewczyna źle czuła się w swoim otoczeniu, było tam pełno robaków, brudno. Była bardzo chuda.

,,Kościste ręce i nogi, wystające barki i łopatki, wystające kości policzkowe, blada, prawie biała cera, wielkie oczy głęboko osadzone oczodołach. Klara wyglądała, jakby nie żyła. Od zwłok odróżnia ją to, że oddycha. I nie śmierdzi” *

Widziała świat tak, jak chciała go widzieć. Nie wychodziła z domu, matka zamykała drzwi jej pokoju na klucz, nie pozwalała jej go opuszczać. Sama pracowała w supermarkecie, nie była zadowolona z życia, choć nie miała depresji.

Dziewczyna rozmawiała z pająkami, widziała różne dziwne rzeczy. Uważano, że jest nienormalna.
Akcja powieści toczy się  na Saskiej Kępie w czasach teraźniejszych.

Klara była normalną osobą, miała wybujałą wyobraźnię, dlatego ludzie uważali, że jest nienormalna, nie wstydzili się mówić na głos o swoich domysłach. Rozmawiała z pająkiem i innymi robakami. Czasem wymykała się z domu, jednak nigdy nie była w centrum miasta. Czułaby się tam zagubiona i nie mogła się odnaleźć.

Matka bohaterki, Łucja była alkoholiczką i pracowała w supermarkecie. Gdy obsługiwała klientów robiła to mechanicznie, nie zwracała uwagi na ich zakupy. Nie była zadowolona, gdy córka udawała się do sklepu, w którym pracowała. Musiała wykorzystywać dni urlopu, aby odprowadzić ją do domu.

Koleżanka kobiety ze sklepu nie miała żadnych skrupułów, aby stwierdzić, że Łucja powinna dawno temu oddać córkę do zakładu. Uważała, że jest chora psychicznie, że jest świrem.

Maria to psycholog, która przychodziła do Klary. Wciąż zadawała jej te same pytania, z czasem dziewczyna nauczyła się doskonale kłamać. Następnie opowiadała jej o swoim chłopaku, z którym kiedyś była. Przychodziła do nich 3 razy w tygodniu i dziewczyna nienawidziła tych spotkań.

Książkę nie przeczytałam z przyjemnością, raczej z zaciekawieniem. Zaintrygował mnie krótki opis z tyłu, jednak niektóre opisy w książce były przerażające i obrzydliwe. Jestem świadoma tego, że jest to thriller, jednak mimo wszystko można to było napisać inaczej. Język jest zrozumiały, choć momentami miałam ochotę odłożyć tą pozycję z powodu zawartych w niej opisów.

Z twórczością tej autorki zapoznałam się po raz pierwszy, jednak z chęcią sięgnęłabym po jakąś inną, lżejszą jej pozycję.

,,Piąte: Nie zabijaj” to bardzo dobrze napisany thriller, choć nie polecam go osobom o słabych nerwach.

Moja ocena : 5/6

*Alicja Róg ,,Piąte: Nie zabijaj” , Wyd. Novae Res , 2012 , str. 9

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu
8 komentarzy:

 1. u szybka jesteś :) niestety ta tematyka nieszczególnie mnie kręci :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dostałam ją już 2 dni temu, więc ze spokojem przeczytałam:)

   Usuń
 2. Wyjdę na psychopatkę, ale ten cytat mi się podoba ;) Może kiedyś mi się nawinie, to przeczytam ^^

  OdpowiedzUsuń
 3. Słabych nerwów nie mam, więc namiętnie czytuje thrillery i horrory. Powyższa pozycja również mnie zaciekawiła, dlatego poszukam jej i przeczytam.

  OdpowiedzUsuń