wtorek, 19 lutego 2013

,,Kłębek” Aleksandra Suska

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2013
Format : Książka
Ilość stron: 120
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf, Zaczytani.pl

,,Kłębek” Aleksandra Suska

,,Kłębek” to debiutancka powieść sopocianki Aleksandry Suskiej.

Anna postanowiła zmienić swoje życie, oderwać się od przeszłości i zacząć wszystko od nowa. Zdecydowała się opuścić dotychczasowe miejsce zamieszkania, nie biorąc ze sobą nic, co przypominałoby jej o dawnym życiu. Zabrała ze sobą tylko najpotrzebniejsze dokumenty, pieniądze. Nie wzięła żadnych pamiątek, zapomniała nawet o obuwiu i zegarku. Gdy zajechała na stację pociąg już czekał, swoim wyglądem zwracała uwagę innych podróżnych, była dla nich darmową atrakcją podróży. Jedyną pozytywnie nastawioną do niej osobą była starsza kobieta, którą bohaterka zaczęła uważać za swoją babcię. Razem oglądały fotografię – w ten sposób Anna poznała też ,,dziadka”. Konduktor także okazał jej wiele pozytywnych uczuć, podarował jej trochę za duże buty, które znalazł kilka dni wcześniej w pociągu. Niedługo jej podróż miała dobiec końca…

Akcja powieści toczy się w czasach współczesnych, najpierw w pociągu, a następnie w barze i domku do wynajęcia. Mimo wszystko kończy się ponownie na dworcu.

Anna postanowiła zmienić swoje życie, zapomnieć o przeszłości. Wiedziała, że nie będzie jej łatwo, jednak mimo wszystko postanowiła spróbować. Napotkani ludzie stawali się jej rzekomą rodziną – babcią, dziadkiem, bratem. Brakowało jej tylko matki, siostry, dalszych krewnych. Chciała ich szybko znaleźć, aby przeszłość znów jej nie zadręczała.

Cyprian to mężczyzna, który wynajął jej mieszkanie. Sam musiał wyjechać, nazywał ją Zofią. Pozwolił bohaterce zamieszkać w domu za niewielkie opłaty.

 Pozytywną postacią okazał się konduktor pociągu, który mimo jej okropnego wyglądu zaofiarował jej swoją pomoc. Nie zwracał uwagi na to, co pomyślą o nim inni pasażerowie.

Taksówkarz także zawiózł Annę pod wskazane miejsce, nazywał ją panienką – nigdy wcześniej nikt tak się do niej nie zwracał. W drodze powrotnej on także zawiózł ją na dworzec…

Zofia to tajemnicza kobieta, która pojawiła się w wynajmowanym domu wraz z towarzyszką. Kim tak naprawdę były i czy miało to jakiś związek z Anną?

Zapewne każdy z nas choć raz chciał uwolnić się od przeszłości, zapomnieć o tym, co się zdarzyło. Czy jest to jednak takie proste? Wydaje mi się, że nie, zdarzenia, które miały miejsce zawsze będą miały jakiś wpływ na nasze życie. Nie można tak po prostu o nich zapomnieć.

Pozycja to debiut autorki, uważam, że dość udany. Książka nie jest zbyt gruba, jednak jakże ważna. Język dość zrozumiały, choć powieść chwilami mnie nużyła. Mimo wszystko nie mogłam doczekać się jej zakończenia.

,,Kłębek” to ważna pozycja o przemijaniu, śmierci, którą polecam wszystkim zainteresowanym tym tematem.

Moja ocena : 4,5/6

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu
10 komentarzy:

 1. Myślę, że warto przeczytać.:) Jak tylko znajdę chwilę, to poszukam tej książki.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Może kiedyś przez przypadek się w nią zaopatrzę, ale nic nie widzę specjalnie dla mnie interesującego...

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo ciekawa, już twoja recenzja mnie wciągnęła.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiła mnie ta książka. Myślałam, że będzie to nieco gorszy debiut, ale skoro w twoich oczach wypadł pozytywnie, to i ja dam mu szansę.

  OdpowiedzUsuń