czwartek, 14 lutego 2013

Dyskusyjne czwartki - Nowości wydawnicze czy starsze wydania?


W blogosferze na blogach coraz częściej pojawiają się recenzje nowości wydawniczych. Rzadko kiedy można zauważyć starsze wydania. Czy jednak te pozycje są , aż tak warte uwagi? Czy kiedyś pisano gorsze książki?

Moim zdaniem kiedyś pisano o wiele lepsze kryminały, niż obecnie. W bibliotekach można znaleźć prawdziwe perełki, jeśli chodzi o niektóre wydania. Nie twierdzę tym samym, że obecne książki są złe. Teraźniejsze pozycje na pewno są też warte swojej uwagi.

Uważam jednak, że jeśli jest głośno o jakiejś książce to nie zawsze musi być ona warta uwagi. Jednak z powodu wielkiego rozgłosu o niej każdy chce ją przeczytać, mieć ją na swojej półceJ

Faktem jest też, że jak czytelnik zobaczy na kilkunastu blogach zmasowane recenzje tej samej nowości to chcąc nie chcąc w końcu ulegnie i ją kupi ;) 

Ceny starszych książek w antykwariatach są banalne, często nie dochodzą nawet do 5 zł, w księgarniach też są przeceny. Czy warto więc szybko kupować nowość, która za 2 miesiące nie będzie już tak popularna?

A Wy co o tym sądzicie?

PS: Mile widziane są także tematy na następne tygodnie:)

12 komentarzy:

 1. Uważam, że nie powinniśmy wartościować książki na zasadzie "jak stara to zła", "jak nowa to szmira". Zarówno dawniej, jak i teraz pisano powieści lepsze i gorsze. Najważniejsze żeby czytać to co się lubi, a nie decydować o wyborze zależnie od tego jak długo jest wydawana. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Osobiście lubię czytać nowości ksiazkowe, ale czasem faktycznie w antykwariatach można spotkać prawdziwe perełki godne uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam się, że czytam najczęściej nowości, ale to wynika głównie z faktu, że w księgarniach rzadko kiedy można spotkać wznowienia starszych powieści.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też fakt, rzadko można spotkać jakąś starszą pozycję.

   Usuń
 4. To zależy - ja lubię stare książki, parę razy byłam nawet na Cmentarzysku Starych Książek, znalazłam masę rzeczy, które nadal czarują moje serce. Niektóre nowości jednak chciałabym mieć mimo wszystko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bycie na Cmentarzysku Starych Książek musi być cudowne:)

   Usuń
 5. Dawniej korzystałam głównie z biblioteki, teraz coraz częściej mam ochotę sięgać po nowości wydawnicze, właśnie od wpływem recenzji na blogach. Ale nie zapominam o starszych książkach, bo wśród nich jest wiele tytułów, które chcę poznać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam podobnie, siła recenzji robi swoje:)

   Usuń
 6. tak blogi robią wiele, ja bardzo lubię sięgać po starsze wydania i robie to chyba częściej aniżelni nowiści.

  OdpowiedzUsuń