czwartek, 28 lutego 2013

Dyskusje czwartkowe - Czy bajki są tylko dla dzieci?
Istnieje powszechne przekonanie, że bajki czytają tylko dzieci lub gdy są jeszcze małe robią to ich rodzice. Tak już się utarło. Pogląd, że dorosły może czytać takie książki wydaje się być nieco dziwny i niecodzienny, choć moim zdaniem coraz częściej się zdarza.

Ja osobiście uwielbiam czytać powieści dla dzieci, gdyż nie ma w nich fałszu, zakłamania. Przekazują cenne wartości, jak prawdomówność, uczynność, bezinteresowna pomoc i nie tylko. Nie ma w nich żadnej erotyki, wulgaryzmów, które coraz częściej występują w książkach dla dorosłych.

Moim zdaniem każdy ma prawo czytać to, co mu się podoba niezależnie od tego do jakiego zakresu wiekowego jest przeznaczone.

Każdy z nas tak naprawdę w jakiejś części jest dzieckiem, tylko trzeba ten pierwiastek w sobie odnaleźć J Ja nie zamierzam się kryć z tym, że lubię czytać różnego rodzaju dziecięce książeczki. Przypominają mi o beztroskim czasie dzieciństwa. A jak to jest u Was? Czytacie bajeczki, czy raczej ich unikacie?

26 komentarzy:

 1. Ja uwielbiam bajki, sama zbliżam się już do dorosłości, ale te historie są cudowne. Sama nazwa jest magiczna, bajki. Ja uwielbiam czytać, oglądać bajki i się tego nie wstydzę. ;)

  Na nigdy nie jest się zadorosłym :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie tyle oglądam bajki, co filmy przygodowe dla dzieci ;)

   Usuń
 2. Też lubię bajeczki dla dzieci ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. lubię bajki :) i zgadzam się z Tobą, każdy z nas jest po części dzieckiem ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie zgadzam się ze stereotypem, ze bajki są dla dzieci. Ja wprawdzie mało ich czytam czy oglądam, ale znam klika dorosłych osób, które regularnie oglądają bajki i się tego nie wstydzą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najważniejsze to nie wstydzić się swoich poglądów !

   Usuń
 5. Ja tam lubię bajki, tak samo jak książki dla nastolatków ale te mądre, a nie o wampirach, modzie i nic z nich nei wynika.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi o wampirach podobała się Stephanie Meyer. Czytałam jeszcze jedną, niedługo recenzja, ale już mnie nie zachwyciła.

   Usuń
 6. Zgadzam się z Tobą. :) Nie ma nic złego w tym, że starsi czytelnicy sięgają po bajki. :) Ja raczej czytam fantasy, za to namiętnie oglądam kreskówki. :p Chociaż pamiętam, że pod koniec liceum czytałam chyba po raz setny swoją ukochaną książkę z dzieciństwa - Przygody Liska na morzu, której nie oddam nikomu! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. czytam "Pollyannę", "Małą księżniczkę" czy "Tajemncizy ogród" zawsze jak mam gorszy dzień, a czasem i nawet więcej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ,,Tajemniczy ogród" ile lat temu już czytałam ;)

   Usuń
 8. Uwielbiam bajki, a jeszcze bardziej baśnie :) Lubię czasami przenieść się w ten świat dzieciństwa. Czasami niektóre takie książki mają również przesłanie dla starszych, piękne i mądre cytaty i w ogóle. Bardzo lubię baśnie ^^

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja czytam i oglądam bajki :)

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja właśnie lubię czytać bajki, szczególnie te klasyczne :)

  OdpowiedzUsuń
 11. W zupełności podzielam Twoje zdanie! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja też uwielbiam ksiazki dla dzieci i młodzieży, choć oczywiście nie wszystkie. Lubię je do tego stopnia, że gdy pisałam Pogromców Nudy, to szczerze mówiąc nie zastanawiałam się nad tym, czy będzie to książka dla dzieci czy dla dorosłych, tylko pisałam to, co sama chciałabym przeczytać:-)

  OdpowiedzUsuń