poniedziałek, 14 stycznia 2013

,,Żabka Chlapka” Monika Witt

Wydawnictwo: Sztuka i Wiedza
Data wydania: 2012
Format : Książka
Ilość stron: 20
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf


Monika Witt to autorka edukacyjnych bajek dla najmłodszych, w jej twórczości można odnaleźć wiele ważnych idei.

Żabka Chlapka cały czas była niezadowolona, nic jej nie odpowiadało. Nie miała żadnych przyjaciół, gdyż nikt nie chciał się z nią przyjaźnić. Przeszkadzały jej inne zwierzęta, ich obecność, trzepot skrzydeł. Specjalnie zakłócała im spokój, była dla nich niemiła. Wszystko zmieniło się pewnego dnia, gdy nad staw przyleciał bocian. Wszyscy mieszkańcy stawu szybko się pochowali. Żabka Chlapka niestety tego nie zrobiła, gdyż nie spodziewała się tego, że ktoś będzie chciał ją zjeść. Przez swoją nieuwagę i rozmowy z innymi stworzeniami została złapana przez bociana. W jej obronie stanęła jaszczurka, Lele. Po tym zdarzeniu los żabki się odmienił…

Akcja powieści toczy się w okolicach stawu w czasach współczesnych.

Żabka Chlapka bardzo lubiła dokuczać innym mieszkańcom lasu, nie zwracała uwagi na ich uczucia i emocje. Najważniejsza była ona sama, chciała być w centrum uwagi. Wszystko zmieniło zdarzenie, gdy mogła umrzeć. W wyniku zagrożenia życia musiała przewartościować swoje idee i stać się kimś innym, lepszym.

Lele to wspaniała jaszczurka, która wyczuwała, że jej pomoc przyniesie wiele dobrego dla mieszkańców stawu. To dzięki niej żabka uniknęła śmierci.

Plamisty, mąż Lele również od samego początku widział w niej potencjał. Nie sądził, żeby naprawdę była taka zła, na jaką chciała się kreować.

Małe żabki nie lubiły bohaterki i nazywały ją Chlapką ze względu na jej wieczne niezadowolenie i pretensje do pozostałych mieszkańców.

Język bajki jest prosty, zrozumiały, czyta się ją bardzo szybko. Napisana jest bardzo przejrzyście, całości dopełniają świetne ilustracje. Nie jest za długa, jednak jakże ważna.

Książeczka zawiera bardzo ważne idee, które powinniśmy zaszczepić w naszych dzieciach. Nikt z nas nie powinien być sam, przyjaciele są bardzo ważni w życiu. Zarówno w chwilach smutku, jak i radości. Bez nich nasze istnienie nie miałoby sensu. Niestety, niektórzy z nas rozumieją to dopiero po czasie…

Nigdy nic nie jest takie, jak się wydaje. Możemy stwarzać pozory niezadowolenia, choć w głębi duszy tak nie myślimy. W każdym z nas kiedyś zajdzie wewnętrzna przemiana, choć może nawet się jej nie spodziewamy.

Kiedy ja byłam mała nie istniały takie książeczki edukacyjne, były tylko zwykłe bajki. Moim zdaniem takie pozycje są potrzebne, aby kształtować odpowiednie zachowania w młodym pokoleniu. To właśnie oni kiedyś będą przyszłością narodu.

Było to już moje drugie spotkanie z twórczością tej autorki. Wcześniej czytałam także ,,Marzenie Kłopotka. Pomysły kotka Kłopotka" Moniki Witt i również się nie zawiodłam.

Tłem dla wydarzeń stał się zwykły staw, żadne wymyślne miejsce. Moim zdaniem takie otoczenia działają lepiej na naszą wyobraźnię i pozwalają odnaleźć się w opisywanych wydarzeniach.

,,Żabka Chlapka” to wspaniała opowieść o zmianie samego siebie, swoich przekonań i nawyków. Sądzę, że nie jest ona przeznaczona tylko dla najmłodszych z nas. Każdy powinien ją przeczytać, aby zmienić swoje nastawienie do otaczającego nas świata. Moim zdaniem warto.

Moja ocena : 6/6


Książka została przeczytana w ramach wyzwania8 komentarzy:

  1. Ostatnio złapała mnie niewyjaśniona chęć na rozszerzania swego poglądu na świat, więc może kiedyś :)

    Zapraszam na konkurs!
    Do wygrania hit ostatnich tygodni: książka "Ostatnia spowiedź" :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam, bardzo fajna bajeczka ;)

    OdpowiedzUsuń