niedziela, 6 stycznia 2013

,,Trening mentalny. Gry i zabawy dla dzieci" Johanna Pana

Wydawnictwo: Helion
Data wydania: 2012
Format : Książka
Ilość stron: 208
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf,Sensus


,,Trening mentalny. Gry i zabawy dla dzieci” Johanna Pana

Johanna Pana jest kierowniczką ośrodka w okręgu tenisowym Wiesbaden, nauczycielką wychowania fizycznego, a także matką dziesięcioletniej przybranej córki.

Na pojęcie treningu mentalnego składa się kilka czynników. Kształtuje się on w nas przez całe życie, nawet, gdy znajdujemy się jeszcze w łonie rodzicielki.

Bardzo ważne jest, aby kształtować w dziecku jego własną osobowość i dążenie do celów. Nie mogą być nowe zbyt ambitne, ani też zbyt proste. Dobry punkt docelowy to taki, który będzie wymagał od pociechy kreatywności i pewnego wysiłku.

Musimy także bardzo często chwalić potomka, jednak tylko wtedy, gdy naprawdę tego wymaga zaistniała sytuacja. Nie możemy tego robić zbyt często, gdyż przestanie mieć to wtedy sens. Maluch będzie czuł, że niepotrzebnie się stara, gdyż  i tak zasłuży na dobre słowo opiekuna.

Warto ustalić pewien porządek dnia, rozplanować godziny, aby młody człowiek sam mógł zaplanować swój czas. Proporcje muszą być jednak zachowane adekwatnie do wieku.

W czasie wolnym możemy brzdąca posadzić przed telewizorem lub komputerem i mieć święty spokój. Nie o to jednak w tym wszystkim chodzi. Te cenne godziny możemy poświęcić na wspólne zabawy, które mają na celu rozwijanie kreatywności i wyobraźni dziecka. Można zagrać na przykład w memory, będzie to wspaniała rozrywka dla całej rodziny.

Każdy z nas powinien od najmłodszych lat uprawiać sport, gdyż dzięki niemu nie będziemy mieli kłopotów ze zdrowiem i kondycją psychiczną. Wielu ludzi ma problem z wykonaniem zwykłych ćwiczeń fizycznych. Coraz więcej młodego społeczeństwa korzysta ze zwolnień z wychowania fizycznego w wyniku czego mnożą się choroby.

Kolejnym czynnikiem jest odpowiednia ilość snu. Gdy jesteśmy niewyspani nic nam się nie chce, nie mamy energii. To samo dotyczy też najmłodszych.  Ważne jest, aby mogli się wysypiać i mieli ku temu odpowiednie warunki.

Muzyka także pomaga w rozwoju. Zachęcajmy dzieci, aby jak najwięcej śpiewały i słuchały odpowiednich muzycznych utworów. Ten czynnik także wpłynie na ich dorosłe życie.

Chyba każdy z nas wie, jak ciężko jest się czasami skoncentrować. Istnieją odpowiednie ćwiczenia mające na celu ułatwić to młodemu społeczeństwu.

Oddziaływanie rodziców to kolejny czynnik. Nasze pociechy wyczuwają emocje swoich opiekunów i podświadomie ich naśladują. Pamiętajmy, aby nie okazywać przy dziecku złych emocji, gdyż to może mieć negatywny wpływ na jego rozwój.

Bezstresowe wychowanie to kontrowersyjny temat już od kilku lat. Zdania na jego temat są podzielone. Dobrym przykładem podanym przez autorkę jest sytuacja w sklepie, gdy dziecko wjeżdżało w stojącą przed nim panią wózkiem nic sobie z tego nie robiąc. Zdenerwowana kobieta wylała na niego jogurt, oznajmiając obecnym, że też była wychowywana bezstresowo. Jest to skrajność, która nie ma mieć miejsca naprawdę.  Zadaniem rodzica jest tłumaczenie dziecku, jak należy postąpić, ukazując mu wzorce moralne.

Gdy nasz brzdąc  kłamie warto zastanowić się nad przyczyną tego problemu. Nic nie dzieje się bez przyczyny.

Język poradnika jest prosty, zrozumiały, autorka bardzo umiejętnie nakreśliła zagadnienie treningu mentalnego. Doskonałym uwieńczeniem teorii były wspaniałe obrazki i ćwiczenia, które miały na celu ułatwić zrozumienie tematu. Bardzo mi się to podobało. Książkę czytałam z wielką przyjemnością tym bardziej, że pierwszy raz spotkałam się z tą tematyką.

Pierwszy raz spotkałam się z twórczością tej autorki, jednak nie żałuję i z chęcią sięgnę po inne jej pozycje.

,,Trening mentalny. Gry i zabawy dla dzieci” to wspaniała pozycja, którą powinien mieć każdy rodzic, aby w pełni zrozumieć swoje dziecko.

Moja ocena : 6/6

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu


31 komentarzy:

 1. Interesująca publikacja. Muszę się za nią rozejrzeć. Może dzięki niej dowiem się paru istotnych rzeczy na temat mojej pociechy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardziej jest napisane, jak pomóc dziecku w jego rozwoju ;)

   Usuń
  2. To też bardzo dobrze, gdyż każdy rodzic,szczególnie na początku potrzebuje poszczególnych informacji na temat rozwoju swojego dziecka itp.

   Usuń
 2. Z chęcią zapoznam się z tą książką ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może gdy będę miała własne dziecko to przeczytam :D Recenzja bardzo zachęcająca ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. ale ekstra książka, muszę poszukać ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cóż, dopiero mam 13 lat, a młodszego rodzeństwa nie mam, ale gdy będę miała swoje dzieci - warto by było poszukać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pewnie powinnam ją przeczytać. Mam małego brata, któremu z pewnością przydałoby się kilka wskazówek. ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja myslę, że wszyscy powinni ją przeczytać ;)

   Usuń
  2. Jest naprawdę warta uwagi ;)

   Usuń
  3. muszę jej poszukać w okolicy ;)

   Usuń
  4. Nie pożałujesz. Ja byłam nią oczarowana już od 1. stron ;)

   Usuń
 7. Książka może być więcej niż interesująca:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Również ostatnio wybierałam książki z Sensusa i skłaniałam się ku tej pozycji ze względu na moich siostrzeńców :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Tematyka jak najbardziej mi odpowiada. Chętnie poznam tę książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 10. świetne idealne dla rodziców, którzy nie wiedzą już co mają zrobić:)

  OdpowiedzUsuń
 11. nominowałam - linki później dodałam :) już jest

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawe. Muszę się rozejrzeć za nią.:)

  OdpowiedzUsuń