środa, 16 stycznia 2013

,,Piłka w grze! Drużyna” Katarzyna Wojtas


Wydawnictwo: Sztuka i Wiedza
Data wydania: 2012
Format : Książka
Ilość stron: 36
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf


Katarzyna Wojtas to kolejna świetna autorka książek dla dzieci z odpowiednim ukrytym przesłaniem.

Kacper już od najmłodszych lat uczęszczał na treningi trampkarzy. Nie wyobrażał sobie życia bez tego, stało się to dla niego rytuałem. Bardzo zależało mu na zwycięstwie. Był też dość leniwy i zamiast uczęszczać na spotkania wolał siedzieć w domu i grać na komputerze. Gdy udał się na mecz mistrzowski po 3 nieobecnościach nie szło mu najlepiej. W dodatku ubrał nowe buty, które go obcierały. Nie chciał się jednak do tego przyznać przed trenerem. Sądził, że tylko ON, jako kapitan drużyny musi wygrać ten mecz i być najlepszym. Jakże był zawiedziony, gdy trener zmienił go na boisku innym zawodnikiem. Jeszcze bardziej załamał się, gdy mężczyzna oznajmił mu, że być może nie zagra w mistrzostwach trampkarzy. Kacper mimo złych wieści postanowił się nie poddawać i walczyć do samego końca…

Akcja powieści toczy się w czasach współczesnych w domu Kacpra i na boisku sportowym.

Kacper to młody, ambitny chłopiec, który za wszelką cenę chciał wygrać mecz, nie zwracając uwagi na swoich kolegów, innych uczestników. Faulował, łamał wszelkie zasady. Nie przyjmował do wiadomości,  że jego drużyna mogłaby przegrać. Jako kapitan chciał pokazać się z jak najlepszej strony. Nie uskarżał się na niedogodności związane z nowymi butami. Jego cel został osiągnięty.

Olka, siostra chłopca stwarzała pozory niezainteresowanej losami brata. W głębi duszy bardzo się o niego martwiła i życzyła mu, jak najlepiej, choć nie dawała tego po sobie poznać.

Trener postąpił bardzo wyrozumiale w stosunku do bohatera, który z lenistwa opuszczał treningi. Dał mu drugą szansę, podczas której Kacper mógł się wykazać. Bardzo się starał, co przyniosło zamierzony sukces.

Koledzy z drużyny nie dali mu odczuć, że jest gorszy od nich. Traktowali go na równi, współpracowali. Dzięki nim chłopiec zrozumiał, że najważniejsza jest drużyna, a nie jednostka.

Bajka napisana jest w sposób prosty i zrozumiały dla przeciętnego czytelnika. Czyta się ją bardzo szybko i z wielką przyjemnością.

Autorka zwraca na ważny problem z naszych czasach, między innymi na kłamstwo. Kacper nie przyznał się przed rodzicami,  że nie chciało mu się chodzić na treningi. Powiedział, że trener nie kazał mu przychodzić, gdyż był tak dobry, że nie musiał ćwiczyć. Chłopiec był przekonany o własnym talencie. Należy pamiętać, że kłamstwo prędzej, czy później wyjdzie na jaw, a wtedy nie będziemy wiedzieli, jak się zachować.

Warto też nie kreować się na kogoś innego, niż się jest. Kacper chciał być najlepszy, jako kapitan drużyny, choć tak wcale nie było. Zapomniał, że, aby coś osiągnąć  trzeba dużo ćwiczyć i wierzyć w siebie, dążyć do doskonałości.

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki, jednak z chęcią przeczytałabym inne pozycje tej pisarki.

Tłem dla wydarzeń staje się boisko szkolne i dom Kacpra. Zwykłe, codzienne miejsca. Moim zdaniem to bardzo dobry pomysł. Całości wspaniałej treści dopełniają ilustracje.

,,Piłka w grze! Drużyna” to wspaniała opowieść o ambicji, dążeniu do celu przeznaczona nie tylko dla najmłodszych czytelników.

Moja ocena : 6/6

Książka została przeczytana w ramach wyzwania
6 komentarzy:

 1. ja nie cierpię piłki nożnej, ale może rozejrzę się bo mój syn lubi te gre :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej, zostałaś nominowana do nagrody Liebster Blog. Zapraszam tutaj po więcej informacji:
  http://joanne-devian.blogspot.com/2013/01/liebster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
 3. zapraszam po wyróżnienie do mnie: http://zielonewzgorzekobiet.blogspot.com/2013/01/wyroznienie.html

  OdpowiedzUsuń