sobota, 26 stycznia 2013

,,Pas Deltory. Puszcze milczenia” Emily Rodda

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2012
Format : Książka
Ilość stron: 172
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf


Emily Rodda to pseudonim australijskiej pisarki Jennifer Rowe, która była porównywana z J.K. Rowling. Do tej pory napisała już ponad 50 pozycji.

Jarred i Endon byli przyjaciółmi od zawsze, jednak to ten drugi z nich pochodził z królewskiego rodu. Najpierw zmarła mu matka, następnie ojciec. Nikt nie spodziewał się śmierci panujących. Władzę po nich miał przejąć Endon, pomagać mu mieli pomocnicy królewscy. Jarred został oskarżony o chęć zabicia króla i musiał uciekać. Zostawił jednak wiadomość dla przyjaciela, miał nadzieję, że ją przeczyta. Gdy znalazł się za murami miasta mgła zniknęła i ukazał się prawdziwy obraz ludzi żyjących poza pałacem. Panował głód, ubóstwo, mieszkańcy nie liczyli na pomoc króla. Od lat pisali już do niego listy, jednak to nie polepszyło ich sytuacji. Chłopiec był przekonany, że władca nawet nie czytał tych listów. Kilka lat później nad państwem zapanował Władca Mroku, Pas Deltory został zniszczony, a 7 kamieni się w nim znajdujących rozrzuconych w 7 różnych miejsc przez latające ptaki nowego władcy. Endon wraz z rodziną musiał uciekać, aby przeżyć. Po latach Lief, syn Jarreda wyrusza wraz z Bardym na wyprawę, aby odzyskać utracone kamienie…

Akcja powieści toczy się w Królestwie Deltory w czasach wymyślonych przez autorkę, kiedy nad panował Książę Mgły.

Jarred to przyjaciel króla, który od zawsze był przekonany o tym, że pomocnicy nie działają dla dobra władcy. Kazał przyjacielowi założyć Pas Deltory, gdyż dawni panujący tak właśnie robili. Z czasem ten zwyczaj został zaniechany, a pasu chronili strażnicy królewscy.  Musiał opuścić pałac, jeśli chciał przeżyć. Na początku był pomocnikiem w kuźni, następnie po śmierci właściciela przejął zakład, żeniąc się z jego córką.

Endon był tak zaślepiony, że nie widział tego, co się dzieje wokół niego. Na szczęście udało mu się uciec z pałacu wraz z ciężarną żoną. Po wyjściu za bramy pałacu musieli zmienić wygląd i ukryć się, aby nikt ich nie odnalazł. Ich syn w razie ich śmierci miał zostać kolejnym władcą Królestwa Deltory.

Syn Min, Bardy, przez lata musiał udawać żebraka, aby chronić Liefa. Po tym, jak dowiedział się,  że jego matka została zamordowana postanowił uciekać. Schronił się w kuźni, gdzie znalazł go Jarred. Od tamtej pory nie zwracał na siebie uwagi, dzięki czemu mógł dowiedzieć się wielu rzeczy o tym, gdzie szukać kamieni do Pasa Deltory.

Podczas wyprawy na bohaterów czekało wiele niebezpieczeństw. Udało im się je pokonać dzięki pomocy Jasmine, dziewczyny, która w dzieciństwie straciła rodziców. Zostali oni zabrani przez Szarą Straż. Po zdobyciu pierwszego kamienia ukazała jej się matka, która poleciła bohaterce brać dalszy udział w wyprawie. Towarzyszył jej kruk i jeszcze jedno stworzenie.

Książka napisana jest w sposób prosty i zrozumiały, czyta się ją bardzo szybko, ja nie mogłam się od niej oderwać. Po skończeniu pierwszej części od razu sięgnęłam po drugą. Autorka doskonale stopniuje napięcie, buduje grozę sytuacji. Dawno już nie czytałam tak dobrej fantastyki!

Pierwszy raz spotkałam się z twórczością tej autorki, jednak mam w bliskich planach przeczytanie wszystkich 8. części ,,Pasu Deltory”.

,,Pas Deltory. Puszcze milczenia” to doskonała powieść fantastyczna, która spodoba się wszystkim miłośnikom tego gatunku !

Moja ocena : 6/6

Seria Pas Deltory :
1. Pas Deltory. Puszcze milczenia. -> Recenzja
2. Pas Deltory. Jezioro łez. -> Recenzja
3. Pas Deltory. Miasto Szczurów. -> Recenzja
4. Pas Deltory. Ruchowe piaski. -> Recenzja
5. Pas Deltory. Góra Grozy.  -> Recenzja
6. Pas Deltory. Labirynt Bestii. -> Recenzja
7. Pas Deltory. Dolina Zagubionych. -> Recenzja
8. Pas Deltory. Powrót do Del.  -> Recenzja

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję :Książka została przeczytana w ramach wyzwania

7 komentarzy:

 1. Zapowiada się bardzo fajnie, uwielbiam ksiażki fantasy ;) Z twórczością autorki jeszcze się nie spotkałam... Trochę mało stron ma książka, czuć to?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno idzie to odczuć, bo się strasznie szybko czyta, z godzinę jedną. Akcja jest jednak bardzo rozwinięta i ,,nabita", więc pod tym względem nie czuję niedosytu.

   Usuń
 2. Ja czytałam wszystkie. Ta seria jest świetna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też przeczytałam wszystkie, zgadzam się.

   Usuń