wtorek, 29 stycznia 2013

,,Pas Deltory. Góra Grozy” Emily Rodda

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2012
Format : Książka
Ilość stron: 168
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf


Emily Rodda to pseudonim australijskiej pisarki Jennifer Rowe, która była porównywana z J.K. Rowling. Do tej pory napisała już ponad 50 pozycji.

Bohaterowie wędrowali już wiele dni i nadal nie było widać celu ich podróży. Nie mieli picia, musieli oszczędzać. Gdy byli już u kresu sił kruk zauważył strumień, natychmiast przyśpieszyli kroku. Dzięki ich dobroci mogli napić się wody. Wokół znajdowało się wiele nieruchomych, dziwnych drzew. Mimo wszystko postanowili się przespać, zmieniając co jakiś czas wartę. Wszyscy byli jednak tak zmęczeni, że zasnęli. Lief rano zauważył przy strumieniu Prim, małe stworzonko, które przypominało mu zabawkę z dzieciństwa. Mieli bawić się w chowanego, gdy nagle pojawili się pracownicy Szarej Straży i uwięzili ją w worku. Chłopak nie mógł dopuścić, aby stała jej się krzywda i wbrew rozumowi wyruszył jej na pomoc. Niedługo poznali także całą rodzinę stworzonka, która kiedyś mieszkała na Górze Grozy. Musieli ją jednak opuścić ze względu na niebezpieczeństwo, które tam na nich czyhało.  Trzy Klimy zgodziły się polecieć z bohaterami, aby mogli odnaleźć kolejny kamień potrzebny do Pasa Deltory. Na miejscu cudem udało im się uniknąć śmierci, wylądowali w bardzo gęstym lesie, jednak ciernie nie robiły stworzeniom krzywdy. Gdy ich nowe przyjaciółki odleciały nagle pojawiła się Prim, która wyruszyła za nimi, nie wiedziała, że jej opiekunki już odleciały…

Akcja powieści toczy się obecnie głównie na Górze Grozy w czasie wymyślonym przez autorkę.
Pracownicy Szarej Straży topili dwóch pozostałych zwycięzców turnieju, którym udało się zbiec dzięki pomocy Dooma.  Gdy bohaterowie myśleli, że już nic nie uchroni, tamci postanowili napić się magicznej wody ze strumienia. Miała ona jednak inne działanie, niż w przypadku wędrowców.  

Klimy postanowiły się ujawnić, gdy dowiedziały się, że bohaterowie nie są źli i nie chcą zrobić im krzywdy. W zamian za uratowanie Prim okazały im swoją pomoc, narażając własne życie.

Bohaterowie tym razem musieli walczyć ze strasznym stworzeniem, które ucieszyłoby się z ich śmierci, dzięki pomocy Prim udało im się przeżyć. Pomimo odniesionych ran nic się im nie stało. Wykorzystali także ostatnie krople nektaru życia, aby uratować stworzonko.

Gellick chronił swoje terytorium, wszyscy mieszkańcy wyspy stali się jego poddanymi, musieli dostarczać mu duże ilości much, w zamian on oddawał im swój jad, który służył, jako broń.  Mieli dość jego panowania, jednak bali się sprzeciwić, gdyż wielu śmiałków przed nimi poniosło śmierć.

Wędrowcy zostali zamknięci w lochu, mieli być pożarci przez muchy, jednak cudem udało im się uciec. Namówili także poddanych Gellicka do walki, niektórzy z nich okazali się zdrajcami planu.

Magiczne zdolności miała także woda ze strumienia. Po jej wypiciu śniły się obrazy z teraźniejszości, które chcieli zobaczyć. Sen Liefa przeraził go. Był już bliski porzucenia wyprawy.

Tym razem książka także bardzo mi się podobała. Przeczytałam ją bardzo szybko, napisana jest zrozumiale.

,,Pas Deltory. Góra Grozy” to już piąta część wspaniałego cyklu o wędrowcach, poszukujących siedmiu kamieni.

Moja ocena : 6/6


Seria Pas Deltory :
1. Pas Deltory. Puszcze milczenia. -> Recenzja
2. Pas Deltory. Jezioro łez. -> Recenzja
3. Pas Deltory. Miasto Szczurów. -> Recenzja
4. Pas Deltory. Ruchowe piaski. -> Recenzja
5. Pas Deltory. Góra Grozy.  -> Recenzja
6. Pas Deltory. Labirynt Bestii. -> Recenzja
7. Pas Deltory. Dolina Zagubionych. -> Recenzja
8. Pas Deltory. Powrót do Del.  -> Recenzja


Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję :Książka została przeczytana w ramach wyzwania

6 komentarzy:

 1. No i następna część, fajnie że czytasz je tak po kolei nic ci się nie myli i masz na świeżo ;) Czy dostałaś od wydawnictwa wszystkie części? Czy jest ich 8 jak napisałaś pod oceną?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie wyszło 8, dostałam wszystkie od wydawnictwa. Też lubię czytać serię po kolei:)

   Usuń
 2. jak na razie z serii przeczytałam 2 książki ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam tej serii.:P Obserwuję.:)

  OdpowiedzUsuń