wtorek, 8 stycznia 2013

,,Co Cię blokuje? Uwolnij swój potencjał” Robert Kelsey

Wydawnictwo: OnePress
Data wydania: 2012
Format : Książka
Ilość stron: 256
Półka: posiadam
Do kupienia: 
Gandalf , Sensus


,,Co Cię blokuje? Uwolnij swój potencjał” Robert Kelsey

Robert Kelsey to przedsiębiorca, pisarz, bankowiec z londyńskiego City i dziennikarz finansowy.

Wielu z nas zmaga się z lękiem przed porażką. Jest on spowodowany najczęściej złymi doświadczeniami z dzieciństwa. Strach przed niepowodzeniem nie motywuje do działania, wręcz przeciwnie. Nie robimy nic, gdyż boimy się przegranej. Często wybieramy sobie mało ambitne zadania, w których mamy pewność, że na pewno uda nam się je wykonać. Jeśli chodzi o trudniejsze rzeczy raczej się ich nie podejmujemy.

Złość nie jest jedynym uczuciem, jakie nam towarzyszy. Pod nią kryje się także strach. Gdy ujawniamy swoje niezadowolenie chcemy zagłuszyć tym nasze lęki.

Bardzo często cieszymy się także z czyjegoś niepowodzenia. Dodaje nam to odwagi, w ten sposób się dowartościowujemy. Czujemy się lepsi dzięki porażce innych.

Musimy pamiętać, że przeszłości nie da się już zmienić, najważniejsza jest przyszłość. To na niej powinniśmy skoncentrować swoje wszystkie cele. Nie możemy wciąż oglądać się za siebie, gdyż to nic nie pomoże, a tylko pogorszy nasze samopoczucie.

Dobrym sposobem jest także założenie własnego dziennika, w którym będziemy mogli przelewać swoje emocje na papier. Ważne jest, aby robić to natychmiast w chwili, gdy ogarniają nas negatywne uczucia. Należy bardzo dokładnie opisać nasz stan. Można także zostawić sobie trochę miejsca na analizę postępowania.

 Rzeczy, które mamy do wykonania można podzielić na 4 części – pilne i ważne, pilne i mniej ważne, niepilne i ważne, niepilne i nieważne. Dobrze jest rozsądnie pogrupować sobie czynności do danych kategorii. Nie można też przesadzać z ilością zadań, gdyż nigdy nie uda nam się ich wykonać.

Warto sporządzić sobie szczegółowy plan dnia, umiejscowić wszystko w czasie, w którym jesteśmy w stanie wykonać daną czynność. Nie powinniśmy przechodzić do kolejnej pozycji, gdy nie skończymy jeszcze poprzedniej.

Osoby z lękiem przed porażką bardzo źle radzą sobie na kierowniczych stanowiskach. Nie potrafią odmówić, brak im asertywności. Zgadzają się na wszystko, co zaproponują im inni ludzie.

Autor podejmuje w swoim poradniku także problem depresji. Przytacza opinie innych psychologów i dochodzi do wniosku, że ludzie sami decydują się na tą chorobę, pojawia się ona w nich tylko i wyłącznie  z ich winy.

Autor całą tą pozycję napisał na własnym przykładzie, gdy pracował w firmie. Bardzo mi się podobało opisywanie własnych doświadczeń. Dzięki temu mogłam bliżej poznać punkt widzenia pisarza.

Język powieści jest prosty i zrozumiały pomimo tego, że jest to poradnik. Przeczytałam go błyskawicznie i z wielką przyjemnością. Żałuję, że tak szybko się skończył. Bardzo miło spędziłam czas podczas jego lektury i wzbogaciłam się o nowe doświadczenia.

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością tego autora, jednak z wielką przyjemnością przeczytam jego inne pozycje.

Dużym plusem było także odwoływanie się do dzieł innych twórców dzięki czemu w tekście można znaleźć wiele cytatów innych pisarzy, co urozmaiciło poradnik.

,,Co Cię blokuje? Uwolnij swój potencjał” to wspaniała pozycja dla wszystkich, których dotyczy lęk przed porażką i nie tylko. Osoby, które go nie posiadają także znajdą w tej książce coś dla siebie. Ja się nie zawiodłam!

Moja ocena : 5,5/6

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu


11 komentarzy:

 1. Podoba mi się przykład grupowania rzeczy. Ciekawy sposób na organizacje pracy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już słyszałam o tym wcześniej, więc nie było to dla mnie nowością.

   Usuń
 2. to raczej nie dla mnie - jestem za dużą optymistką, a porażki mnie nie zrażają :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem warto przeczytać z ciekawości ;)

   Usuń
 3. Coś w sam raz dla mnie, gdyż ja ciągle odczuwam strach przed porażką, więc może dowiem się, jak to odblokować.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z chęcią się rozejtrzę za nią ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobra książka. Rzeczywiście wiele ciekawych myśli. Motywująca!

  OdpowiedzUsuń