poniedziałek, 17 grudnia 2012

,,Marzenie Kłopotka. Pomysły kotka Kłopotka" Monika Witt

Wydawnictwo: Sztuka i Wiedza
Data wydania: 2011
Format : Książka
Ilość stron: 24
Półka: posiadam
Do kupienia: 
Gandalf

,,Marzenie Kłopotka. Pomysły kotka Kłopotka" Monika Witt

Monika Witt jest autorką opowiadań dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Kotek Kłopotem staje się głównym bohaterem tej króciutkiej, ale jakże cennej bajeczki dla najmłodszych. Od czasu, gdy zauważył w telewizji program o białym kotku bardzo chciał się do niego upodobnić. W tym celu postanowił wylać na siebie wiadro białej farby, lecz to nie pomogło. Kłopotek zwykł się jednak nie poddawać i wpadł na pomysł, aby wybrudzić się w białym mleku, które pijał. Jak możemy się domyślić także i to na nic się zdało. Podjął jeszcze kilka innych prób bez większego rezultatu.

Akcja bajki toczy się tak naprawdę w każdych czasach, idee zawarte w niej są ponadczasowe i wieczne.
Kotek nie mógł zrozumieć i zaakceptować siebie takim, jakim był. Cały czas starał się zmieniać wbrew uwarunkowaniom genetycznym. W końcu, dzięki pomocy przyjaciół udało mu się zrozumieć, że jego tok rozumowania był błędny i że wszyscy lubili go takim, jakim był.

Dużą rolę w bajce odegrali także przyjaciele Kłopotka, którzy pomimo jego fanaberii nie poddawali się, cały czas byli przy nim. Tacy towarzysze w dzisiejszych czasach to skarb.

Język utworu jest prosty, zrozumiały dla najmłodszych czytelników. Książka doskonale nadaje się, jako bajka na dobranoc dla dzieci.

Porusza ważne kwestie braku akceptacji samego siebie. Każdy z nas w swoim życiu, choć raz na pewno spotkał się z tym zjawiskiem. Najważniejsze jest, aby otoczenie w którym przebywamy akceptowało nas takimi, jakimi jesteśmy, abyśmy nie musieli się zmieniać. Bajkowy Kłopotek na szczęście zrozumiał to w porę.

Bardzo dużo bajek w naszych czasach przesyconych jest przemocą, bójkami, co nie wpływa korzystnie na rozwój młodych ludzi. Gdy oglądają takie obrazy chcą się upodobnić do ulubionych bohaterów, stać się takimi, jak oni. Musimy pamiętać, aby dawać dzieciom też przykłady dobrego zachowania, z ukrytym ważnym przesłaniem.

,,Marzenie Kłopotka. Pomysły kotka Kłopotka” to króciutka opowieść, lecz zawiera bardzo cenne wskazówki o tym, jak żyć i postępować w zgodzie ze swoim sumieniem. Najważniejsze jest być sobą i nie zmieniać się pod wpływem otoczenia.

Pierwszy raz spotkałam się z twórczością tej pisarki, jednak mam w planach przeczytanie jej innej bajki pt. ,,Żabka Chlapka”. Jestem przekonana, że i tamta pozycja wniesie wiele do mojego życia i pozwoli spojrzeć na inne sprawy inaczej.

Tłem wydarzeń staje się wiejskie podwórko, gdzie rozgrywają się wszystkie opisywane zdarzenia. Nie jest to żadne nadzwyczajne miejsce zabaw, zwykłe podwórze, gdzie mieszkały i bawiły się ze sobą zwierzęta. Jest to bardzo dużym plusem, gdyż nie musimy wyobrażać sobie jakichś nadzwyczajnych, wymyślnych scenerii.

,,Marzenie Kłopotka. Pomysły kotka Kłopotka” to doskonała niezbyt długa opowieść dla najmłodszych czytelników opowiadająca o ważnej akceptacji samego siebie. Polecam serdecznie do poczytania dziecku na dobranoc, na pewno niewiele jeszcze zrozumie, jednak z czasem z pewnością to się zmieni. Ta pozycja jest ponadczasowa i uniwersalna.

Moja ocena : 6/6


6 komentarzy:

 1. Również miałam okazję czytać, zgadzam się, że to warta uwagi bajeczka !

  OdpowiedzUsuń
 2. Kotek Kłopotek - pierwszy do psotek, figluje, rozrabia, ucieka na płotek ;P

  OdpowiedzUsuń
 3. Bajaka w sam raz dla mnie ;)
  Śliczne rysunki na okładce :) Lubię książeczki dla dzieci z pięknymi rysunkami.

  OdpowiedzUsuń