poniedziałek, 10 grudnia 2012

,,Jutro 4. Przyjaciele mroku" John Marsden

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2011
Format : Ebook

Ilość stron: 272
Półka: posiadam
Do kupienia:
Gandalf

,,Jutro 4. Przyjaciele mroku" John Marsden

Autor to wspaniały australijski pisarz, który zachwyca czytelników na całym świecie bardzo udaną serią ,,Jutro".

Bohaterowie tym razem znajdują się w Nowej Zelandii, odpoczywają, mają czas tylko dla siebie. Jednak nikt z nich nie zapomina o tragicznych wydarzeniach związanych z majorem i śmiercią Robyn. Każdy z nich przeżywa to na swój sposób. Nic jednak nie trwa wiecznie. Po raz kolejny muszą stawić czoło żołnierzom zajmującym ich miasto. Nie mają wyboru, muszą walczyć. W tym cel wracają do swojego kraju, ukrywają się w Piekle. Towarzyszą im Nowozelandczycy. Część ludzi idzie uczestniczyć w kolejnej misji, reszta zostaje. Niestety Elli nie sprawdziła się tym razem i wróciła do pozostałych. Nowozelandczykom towarzyszył tylko Lee. Gdy długo nie wracali młodzież postanowiła wyruszyć na ich poszukiwania....

Akcja powieści toczy się w wymyślonym przez autora mieście i czasie. Podane informacje są nieprawdziwe, nie miały prawa naprawdę się zdarzyć.

Bohaterami są prości ludzie, nastolatkowie. Każdy z nich jest inny, posiada inne cechy, jednak wszystkich łączy jedno – chęć uratowania miasta przed wrogimi wojskami. Osobą, która wszystko spisuje jest Ellie, jest też bardzo odpowiedzialna i lubi dowodzić. Fe – dziewczyna z dobrego domu, musiała pokonać strach, aby pomóc kolegom. Jest jeszcze Homer – szkolny dowcipniś, w którym drzemie jednak sporo dobrej energii. Lee to człowiek zagadka, kiedyś był z Ellie. Ostatni to Kevin – chłopak, który widział wiele, przebywając na terenie wystawowym. Wojna zmieniła wszystkich, musieli wydorośleć, zmienić swoje priorytety. Tej młodzieży się to udało.

Język utworu jest zrozumiały, czytelny dla każdego z nas. Akcja toczy się szybko, nie ma zbędnych wątków. Wszystko jest naturalnie, nie ma wyolbrzymień, koloryzowania. Bohaterowie są zwyczajni, opisywane miejsca również. Zdarzają się opisy grozy, które wywołują w czytelniku strach o tych młodych ludzi. Nie zawsze wszystko dobrze się kończy.

Od początku zmarło już dwoje przyjaciół, jedna dziewczyna przebywała w szpitalu prowadzonym przez wroga. O nich także nie powinniśmy zapominać, to dzięki ich odwadze pozostali mogli dalej przeprowadzać akcje dywersyjne.

Warto wspomnieć też o głównym miejscu pobytu młodych ludzi w czasie, gdy nie walczyli z okupantem. Piekło, gdzie niegdyś mieszkał Pustelnik obecnie był niezamieszkany przez nikogo i nieodwiedzany. Bohaterowie dzięki swojemu zmysłowi i organizacji doprowadzili tamto miejsce do użytku. Zamieszkali w nim i przygotowywali się do kolejnych akcji przeciwko wrogowi.

Było to już moje kolejne spotkanie z twórczością tego autora. Gdy przeczytałam pierwszą część serii ,,Jutro” wiedziałam, że szybko o niej nie zapomnę. Nie zawsze wszystko jednak układa się tak, jakbyśmy chcieli. Z przeczytaniem kolejnych części musiałam trochę zaczekać. Jednak nie żałuję, to pozwoliło spojrzeć mi na niektóre sprawy z innej perspektywy, bardziej je docenić.

,,Jutro 4. Przyjaciele mroku” to kolejna wspaniała powieść, która wyszła spod pióra Johna Marsdena. Nie żałuję, ani jednej chwili, którą przeznaczyłam na przeczytanie tej pozycji. Polecam ją wszystkim miłośnikom dobrych i wciągających książek !


Moja ocena: 6/6

11 komentarzy:

 1. ohoho wysoka ocena ;) czyli warto przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, cała seria jest świetna:)

   Usuń
  2. no to może znajdę pod choinką ;) zobaczymy :P

   Usuń
 2. Ta seria jest boska!!!!!!!!!!
  Mam wszystkie siedem części. Po prostu jestem w niej zakochana ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam, właściwie nic tego autora jeszcze nie czytałam, więc może pora się zapoznać z jego twórczością :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię ten cykl. Teraz przede mną siódma część:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja teraz będę czytała dopiero 5., ale też uwielbiam ;)

   Usuń
 5. Muszę się wziąć za tą serię, jak na razie za mną 1 :P

  OdpowiedzUsuń